Butami w Busha

Utrata stanowiska sprawia często, że dana persona nie budzi już w ludziach odpowiedniego szacunku. Być może tak również stało się z sylwetką byłego prezydenta USA, George’a W. Busha, który przebywał w Iraku z pożegnalną wizytą.

Podczas konferencji prasowej odbywającej się w Bagdadzie Bush znalazł się na celowniku irackiego dziennikarza, Muntadara al-Zaidiego, który nie tylko obraźliwie krzyknął do niego „ty psie”, ale też rzucił butami w jego kierunku. Do niespodziewanej akcji doszło w chwili, kiedy prezydent ściskał dłoń irackiego premiera Nuriego al-Malikiego. Prezydent postanowił zbagatelizować zaistniały incydent, a inni iraccy dziennikarze przeprosili za zachowanie kolegi.

Kontrowersyjny incydent, a na pewno buty przejdą zapewne do historii. Anonimowy obywatel Arabii Saudyjskiej chce zapłacić za nie 10 mln USD. Kwotę 100 tys. USD zaoferował były trener irackiej reprezentacji piłki nożnej Adnan Hamad. Natomiast córka Muammara Kadafiego, Aicha, zamierza uhonorować dziennikarza medalem za odwagę.