CIA ostrzega: Polska na celowniku terrorystów

W połowie marca 2016 r. ABW otrzymała informacje z CIA (amerykański wywiad), które wskazywały na wysokie prawdopodobieństwo zamachów terrorystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w najbliższych miesiącach. Mowa była o zamachach, jakie mają zostać jednocześnie (o tej samej godzinie) przeprowadzone w Sofii, Bukareszcie, Budapeszcie, Warszawie i Berlinie – dowiedziała się „Gazeta Finansowa”.

 

Jak komunikowano, chodzi o zamachy bombowe w miastach, w których będą większe zgromadzenia ludzi w związku z różnymi imprezami i wydarzeniami. Wśród wskazanych w informacji CIA wydarzeń były Światowe Dni Młodzieży (ŚDM, 27-31 lipca 2016 r.), jakie odbędą się w Polsce. ABW odmówiła odpowiedzi na pytania „Gazety Finansowej” zasłaniając się tajemnicą państwową.

 

Informacje, jakie przekazała CIA, zostały oparte na źródłach wywiadowczych ulokowanych w organizacjach arabskich działających na terenie Europy Zachodniej. Według CIA jest wysokie prawdopodobieństwo takiego scenariusza działań. Zasugerowano Polsce wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrożności, a także zaproponowano pomoc i szkolenia przez amerykańskich oficerów.

 

ABW od grudnia 2015 r. otrzymuje od amerykańskich służb (CIA, FBI) dane dotyczące zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w Europie.

 

————————————————

Więcej w najnowszej „Gazecie Finansowej”

E-wydanie: https://wogoole.pl/kwiecien/217-gazeta-finansowa-142016.html