Czesi wchodzą na NewConnect

W połowie października na NewConnect zadebiutowała czeska spółka energetyczna – Photon Energy. To pierwsza spółka spoza naszych granic notowana na rynku nieregulowanym. Jednocześnie to 73 spółka notowana na NewConnect. Choć na rynku regulowanym trwa posucha, jeśli chodzi o ilość debiutów, to NewConnect nie ma na co narzekać. Tylko od początku roku weszło tam 49 nowych spółek. Giełda Papierów Wartościowych nie kryje, że chce być centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie czeskiej spółki nowym, młodym rynkiem może być kolejnym krokiem ku realizacji tych zamierzeń. Dla GPW satysfakcja może być tym większa, że nowa spółka jako przedsiębiorstwo mocno innowacyjne doskonale wpisuje się w założenia rynku alternatywnego.


Nowe szanse na rozwój

– Ponad rok temu stworzyliśmy NewConnect po to, aby polskie firmy miały nowe szanse na rozwój – mówił podczas ceremonii debiutu prezes giełdy, Ludwik Sobolewski – Ale stworzyliśmy ten rynek także dla młodych i małych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i nowych związków między nim a inwestorami aktywnymi w regionie – potwierdził Sobolewski.

Wsparcie strategii i wizji

Michal Gartner, prezes Photon Energy wyraził zadowolenie z możliwości notowania firmy na rynku NewConnect. – Zapewniło nam to platformę niewyobrażalną dla czeskich spółek we wczesnym okresie rozwoju – stwierdził Gartner. – Dziękujemy naszym inwestorom za wsparcie naszej strategii i wizji, aby stać się wiodącym graczem raczkującego rynku energii fotowoltaicznej na wschodzących rynkach Europy – dodał.
Spółka stawia na pozyskiwanie energii słonecznej, tłumacząc to malejącymi zasobami węgla, ropy i gazu.

a.skoneczko@gazetafinansowa.pl