Człowiek Ryszarda Petru prezesem PZU

Wprowadzał Polaków do Unii Europejskiej pod rękę z Ryszardem Petru. Pomagał w kampanii wyborczej Unii Wolności. Od kilku dni jest nowym szefem kontrolowanego przez państwo giganta PZU (wartość giełdowa ponad 28 mld zł). Sylwetkę nowego prezesa przedstawia „Gazeta Finansowa”.

35-letni Michał Krupiński przejął władzę w PZU. Nowego prezesa chwalą wszystkie strony sporu politycznego. Powód? Ma on wszędzie przyjaciół. To były członek Fundacji Klub Obywatelski Ryszarda Petru, która działała m.in. w ramach projektu „Razem w Europie”, zachęcającego Polaków do głosowania za wejściem do Unii Europejskiej. Jako szef jednego z największych reklamodawców w Polsce jest nadzieją dla wielu skłóconych z PiS redakcji, w których ma znajomych (np. 300polityki, której szefem jest Łukasz Mężyk – przyjaciel Krupińskiego i Petru z Fundacji Klub Obywatelski).

W 2007 r. pytany o niego przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” europoseł Ryszard Czarnecki stwierdził, że „kojarzy go jako człowieka Geremka, Onyszkiewicza i Staniszewskiej”. Wiadomo też, że na studiach angażował się w pracę przy kampanii wyborczej Unii Wolności w 2001 r.

Człowiek z zapleczem

W 2003 r. Krupiński wziął udział w agitacji na rzecz Unii Europejskiej. „Ponad czterdziestu młodych Europejczyków w ramach projektu „Razem w Europie” będzie mówić Polakom, jak żyje się w Unii Europejskiej i namawiać ich do powiedzenia TAK w referendum. „Razem w Europie” organizują: Francuskie Stowarzyszenie Młodych Europejczyków oraz Fundacja Klub Obywatelski we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Europa i przy wsparciu Ambasady Republiki Francuskiej w Polsce. Akcję firmują przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy (SLD), b. minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek oraz aktor Andrzej Seweryn. W projekcie wezmą udział m.in. młodzi Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Włosi i Polacy. Są to głównie studenci z Instytutu Nauki Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum i z Kolegium Europejskiego w Natolinie. To bardzo kompetentni młodzi ludzie, którzy naprawdę dużo wiedzą o UE i będą przekonywać Polaków do głosowania na TAK – powiedział PAP Michał Krupiński z Fundacji Klub Obywatelski. Dodał, że akcja jest skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza z małych miejscowości. Chcemy być wszędzie tam, gdzie trzeba odpowiedzieć na pytania na temat Unii – powiedział Krupiński. Istotą projektu jest stworzenie grupy młodych obywateli UE, którzy uczestniczyć będą w organizowanych w całej Polsce imprezach, debatach i spotkaniach o tematyce europejskiej” – czytamy na portalu PPR.pl.

W Fundacji Klub Obywatelski obok Krupińskiego działał m.in. wspomniany Łukasz Mężyk – szef portalu 300polityka.pl słynącego z przyjaźni z ekipą Donalda Tuska. Szefem Fundacji był natomiast Ryszard Petru – dziś lider .Nowoczesnej, która liczy na przejęcie władzy w opozycji. Obok Krupińskiego, Petru i Mężyka w Fundacji działali jeszcze m.in. Janusz Lewandowski (PO), Aleksander Smolar czy Hanna Suchocka i Tadeusz Syryjczyk.

Nowy wspaniały prezes

Dziś o Michale Krupińskim, przejmującym szefostwo w PZU, można przeczytać wiele pochlebnych artykułów w sympatyzującej z .Nowoczesną (a wcześniej PO) prasie. W NaTemat.pl Tomasza Lisa w artykule „Był złotym dzieckiem PiS-u, emigrował do USA, a teraz wskoczy do PZU?” czytamy m.in.: „Taka kariera tylko potwierdzała przydomek nadany mu przez jednego z kolegów – złote dziecko PiS. Nie lubi tej ksywki ani też wypominania młodego wieku. Zna biegle 4 języki, elokwentny i pracowity. Niewiele osób pamięta, ale podczas słynnych negocjacji PiS i PO, kiedy w 2005 miał powstać „rząd popisu” siedział gdzieś obok liderów i notował wypowiedzi do późniejszych protokołów. Z wielkiej koalicji nic nie wyszło. Krupiński tworzył za to program gospodarczy PiS – zupełnie inny niż dziś zdroworozsądkowy i użyteczny. – Ludzie w UE chcą pracy, liberalizacji rynków, silnej gospodarki i mniejszych obciążeń podatkowych. Nie jest dla nich priorytetem konstytucja europejska, której nie rozumieją – mówił dziennikarzom”.

W „Newsweeku” Tomasza Lisa o Krupińskim można przeczytać w artykule „Złoci chłopcy Platformy i taśma”. Jest w nim przedstawiony jako znajomy Michała Dzięby – byłego pracownika PO, byłego asystenta ministra skarbu Aleksandra Grada. „Poznaje (Dzięba – red.) ludzi, którzy lada chwila zrobią błyskotliwe kariery: Michała Krupińskiego i Mikołaja Budzanowskiego. Ten pierwszy wkrótce zostaje wiceministrem skarbu w rządzie PiS” – czytamy w Newsweeku.

Nawet wroga wobec PiS „Gazeta Wyborcza” w tekście „PZU ma już nową radę nadzorczą” o Krupińskim pisze jako „złotym dziecku PiS” i wymienia jego dokonania bez zgryźliwych komentarzy. „To „złote dziecko PiS”. W poprzednim rządzie PiS, mając 25 lat, został najmłodszym w dziejach podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zajmował się wtedy energetyką. W 2008 r. został zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym, a w 2011 r. – dyrektorem zarządzającym w Bank of America Merrill Lynch w Polsce”.

Czy Krupiński sprawdzi się w fotelu szefa PZU? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że z nowym prezesem spore nadzieje łączą starzy koledzy i dziennikarze, którzy dziś trzymają się blisko Ryszarda Petru.

Są jednak dwie sprawy, które mogą ciążyć szefowi PZU. Krupiński pracował w Merrill Lynch, który pomagał przy sprzedaży Nordea Bank z toksycznymi kredytami we frankach, których żaden prywatny bank by nie chciał, natomiast zakupiony został przez państwowy PKO BP. Jego prezesem jest inny znajomy Petru – Zbigniew Jagiełło, który utrzymał się na stanowisku mimo zmiany władzy.

Krupiński to także dobry znajomy Adama Glapińskiego, który w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że jest „najbardziej prawdopodobnym” kandydatem na szefa NBP. Glapiński to twórca pierwszego programu gospodarczego pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego, a także szara eminencja PiS. Jednak za Glapińskim ciągnie się historia dziwnych znajomości z ludźmi związanymi z aferą FOZZ, która sprawiała, że politycy PiS jak ognia unikali eksponowania go w mediach.

——