Indeksy stanęły nad przepaścią

Miniony tydzień na GPW upłynął pod zyskiem wydarzeń na najważniejszych światowych giełdach. Parkiety solidarnie notowały znaczne spadki podstawowych indeksów. W Warszawie obserwowaliśmy bardzo mocną przecenę. Inwestorzy, tak jak w całej Europie, z niepokojem śledzili losy odrzuconego pierwotnie przez Kongres USA planu Paulsona. Na GPW zapanowała niechęć do zakupów. Potęgowały ją kolejne doniesienia o kłopotach banków, także europejskich. Problemy niemieckiego Hypo Real Estate i belgijskiego Fortisu z pewnością nie poprawiały sytuacji.


Straty, straty…

W ciągu tygodnia WIG stracił 4,24 proc., sWIG80 2,71 proc., a mWIG40 aż 5,41 proc. Najistotniejszy dla polskiej giełdy WIG20 spadł o 4,30 proc. Wątpliwym pocieszeniem jest fakt, że indeksy były naprawdę blisko osunięcia się w przepaść. Wtorkowa poprawa nastrojów za oceanem przełożyła się na odbicie w Warszawie. Uratowało nas to być może w czwartek i piątek przed dwucyfrową obniżką wartości indeksów.

KGHM przeceniony

Akcje KGHM mogły stanieć w skali tygodnia o ponad 20 proc. – dokładnie o 22,46 proc. – bo tyle straciły na wartości papiery lubińskiego giganta. Taniejąca miedź, obawy o powrót koniunktury przy ogólnoświatowym spowolnieniu gospodarczym, konflikt z załogą – w „normalnych” czasach to powód do zniżki o kilka punktów, obecnie – do gwałtownego spadku cen „miedziowych” akcji. Z pewnością znajdą się jednak chętni na zakup papierów koncernu, przecież to 45 zł za akcję (rok temu trzy razy drożej!).

Były też zyski

Tygodniową przecenę odnotowało aż 16 spółek z indeksu WIG20. Dwucyfrowy spadek dotknął jeszcze papiery spółek GTC (-14,48 proc.) i Polimexu-Mostostal (-14,14 proc.). Szczęśliwie, na plusie, zakończyły tydzień: Agora (1,18 proc.), TP SA (1,11 proc.) i PBG (0,43 proc.). Bez zmian pozostały notowania PKN Orlen. Na szerokim rynku uwagę zwracało wtorkowe szaleństwo wokół Kofola-Hoop, którego papiery podrożały o 42 proc. Było to skutkiem wezwania na akcje spółki, ogłoszonej przez jeden z funduszy.

Lepiej już było

Od 3 października z indeksu WIG zostały wykreślone (na skutek przeniesienia na Listę Alertów) Mewa i FON – osławione spółki groszowe. No cóż, nie będzie już 50-proc. skoków wartości przy 50-groszowych obrotach. W nadchodzących dniach nie należy spodziewać się żadnych zmian. Na wydarzenia na warszawskiej giełdzie będą wpływać głównie informacje ze światowych rynków. Nie ma niestety szczególnie racjonalnych powodów, aby sądzić, że będą to wiadomości o pozytywnym wydźwięku. Lepiej? – już było.

Autor jest doradcą finansowym Money Expert