Jak zadbać o komfort pracowników w biurze?

Wraz z przyjściem niższych temperatur wyzwaniem dla pracodawców jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w biurze – tak aby swobodnie można było myśleć i pracować.

Warto zachować umiar

Wspomniany komfort cieplny to stan, w którym człowiek czuje, że nie jest mu ani za zimno, ani za gorąco. Niższa temperatura na zewnątrz sprawia, że grzejniki w miejscach pracy wykorzystywane są coraz intensywniej – jednak używając ich, nie można wyregulować odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. A warto pamiętać, że nadmierne nagrzanie biura nie wpłynie dobrze na pracowników, których wydajność przy wykonywaniu zadań po prostu się obniży.

Klimatyzacja – dobry wybór na każdą porę roku

Wszyscy wiedzą, że głównym zadaniem klimatyzatorów jest obniżenie temperatury w danym pomieszczeniu w ciągu lata. Przydadzą się również w okresie jesienno–zimowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że klimatyzator może ogrzewać powietrze, nawet jeśli na zewnątrz jest już temperatura bliska 0°C lub nawet ujemna – do -25°C (w szczególnym rodzaju urządzeń).

Urządzenia klimatyzacyjne stają się coraz tańsze, przez co coraz bardziej dostępne. Ich przewaga nad zwykłymi grzejnikami to przede wszystkim zapewnienie precyzyjnej temperatury w pomieszczeniu oraz jej utrzymanie. Jednak to nie wszystkie ich zalety – ważnym aspektem jest fakt, że dzięki nim wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest na poziomie zoptymalizowanym dla ludzkiego organizmu. Dzięki klimatyzatorom możemy mieć zapewniony właściwy ruch powietrza, ale bez efektu przeciągu. Filtry w jakie są wyposażone urządzenia, pozwalają na uzyskanie czystego powietrza, pozbawionego zapachów, pyłu, kurzu, bakterii, roztoczy. Jest to szczególnie ważne dla alergików, których jest coraz więcej wśród nas.

Fakty i mity

Na temat klimatyzacji krąży wiele mitów, „gdzieś” zasłyszanych i nie do końca potwierdzonych. Warto skupić się na ich omówieniu, zwłaszcza przy temacie klimatyzacji do biura.

Czy klimatyzacja jest siedliskiem bakterii i grzybów?

Jeśli posiadamy urządzenie klimatyzacyjne to musimy je poddawać okresowemu czyszczeniu i konserwacji – wtedy nie dopuścimy do powstania bakterii. Oczywiście na parowniku jednostki wewnętrznej panuje wilgotne środowisko, idealne do rozwoju bakterii Legionella pneumophila. Jednak prawidłowo przeprowadzona konserwacja, poza powierzchownym myciem i czyszczeniem obudowy, powinna również obejmować czyszczenie wymiennika środkiem czyszczącym i grzybobójczym. Jeśli tego nie zaniechamy, wówczas możemy bezpiecznie cieszyć się z komfortu temperaturowego w naszych pomieszczeniach.

Czy przez klimatyzację ciągle jesteśmy przeziębieni?

Jest to bardzo ważne pytanie w kontekście klimatyzacji biurowej. To dość spotykany objaw, ale przez nieumiejętne używanie klimatyzacji. Przyczyną przeziębień jest za duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Często można się spotkać z sytuacją, że wchodząc do pomieszczenia z zewnątrz, natychmiastowo dostajemy tzw. gęsiej skórki. Wówczas właśnie temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska. Dla naszego komfortu wystarczy, że różnica temperatur będzie wynosiła tylko 5-7°C. Jeśli na zewnątrz jest np. 35°C, wystarczy że ustawimy temperaturę klimatyzatora na 28-30°C. Natomiast w okresie jesienno–zimowym optymalną temperaturą w pomieszczeniu będzie 21°C. Przy niższej temperaturze na zewnątrz odczujemy to już jako komfort a dla naszego organizmu nie będzie to aż taki szok termiczny. I zniknie problem przeziębień.

Czy klimatyzatory są dla alergików?

Wszystkie klimatyzatory są wyposażone w różnego rodzaju filtry. Od normalnych siatkowych, przez nasączone bądź pokryte różnymi substancjami, aż po plazmowe. Zatrzymują one różne drobnoustroje oraz pyłki na sobie, które nie przedostają się z powrotem do pomieszczenia. Ale jest jedna najważniejsza kwestia – konserwacje i czyszczenia tych filtrów muszą być przeprowadzane regularnie i nie mogą zostać zaniechane.

Idealne rozwiązanie do biura

To właśnie urządzenia klimatyzacyjne mogą idealnie zadbać o komfort cieplny pracowników. Jest to rozwiązanie efektywne i niezbyt drogie.

Autor jest właścicielem firmy klimatyzacyjnej Piotronik z Otwocka

————–

 

 
Avatar

Piotr Kurczyński

właściciel firmy klimatyzacyjnej Piotronik z Otwocka