Krótkoterminowy wynajem – rynek wschodzący

Na rodzimym rynku usługę wypożyczania samochodów oferują zarówno znane, międzynarodowe marki, jak i polskie firmy sieciowe. Nie brakuje także operatorów bardziej lokalnych, których liczebność floty obejmuje kilka lub kilkanaście samochodów i którzy często obsługują niszowe bądź specjalistyczne segmenty pojazdów.

Rynek wypożyczalni krótkoterminowych jest wciąż rynkiem wschodzącym w porównaniu do innych krajów „starej” Unii Europejskiej, gdzie branża wynajmu znajduje się w fazie dojrzałej. Rozwój usług tzw. wynajmu dziennego w Polsce rozpoczął się kilkanaście, nie więcej niż 20 lat, temu. Niemniej jednak dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy mówić o dynamicznym rozwoju branży wynajmu krótkoterminowego. Zdecydowanie to dziedzina branży motoryzacyjnej, w której drzemie bardzo wysoki potencjał.

Duży potencjał rozwoju
Kierunków rozwoju rynku wynajmu jest wiele. Wciąż rozwija się segment samochodów zastępczych, samochodów dla posiadaczy produktów assistance. Duży i rosnący potencjał, znajduje się także w usługach turystycznych oraz w zapewnieniu środków transportu w życiu codziennym.
Według naszych doświadczeń, usługa ta wymaga nieustannego komunikowania korzyści, jakie można uzyskać z wypożyczania samochodów. Ponieważ jest ona wciąż mało znana i popularna w naszym kraju, często kojarzy się dość stereotypowo, z czymś drogim i niedostępnym.
Ponadto, w odróżnieniu od rynku wynajmu długoterminowego, dla segmentu usług wynajmu krótkoterminowego nie są prowadzone na polskim rynku żadne specjalistyczne badania i analizy. Dostęp do wiedzy, informacji opisujących ten rodzaj usługi jest także dość ograniczony dla potencjalnie zainteresowanych.
Na rodzimym rynku usługę wypożyczania samochodów oferują zarówno znane, międzynarodowe marki, jak i polskie firmy sieciowe. Nie brakuje także operatorów bardziej lokalnych, których liczebność floty obejmuje kilka lub kilkanaście samochodów i którzy często obsługują niszowe bądź specjalistyczne segmenty pojazdów.

Oferta dla każdego
W ofertach wypożyczalni samochodów znajdują się pojazdy z różnorodnych segmentów. W zależności od potrzeb można wybrać małe miejskie auto, pojazdy ekonomiczne, kompaktowy samochód klasy średniej, wersję kombi, limuzynę. Wypożyczalnie wynajmują także samochody dostawcze oraz samochody terenowe. Rynkiem wynajmu pojazdów w Polsce rządzi cena. Wiele firm walczy o klienta ciągłym obniżaniem jej. Takie są bowiem oczekiwania klientów. Rzadkością są klienci, dla których cena nie jest istotnym czynnikiem. Są to spostrzeżenia własne wypożyczalni Express wynikające z wieloletniego doświadczenia oraz prowadzonych badań we własnym zakresie.
W naszej wypożyczalni samochodów najczęściej wynajmowane są pojazdy w klasie A – małe miejskie auta, np. Fiat Panda, oraz w klasie C – kompaktowej, reprezentowanej m.in. przez Forda Focusa. Samochodami tej drugiej z wymienionych klas chętnie jeżdżą zarówno rodziny, jak i menadżerowie średniego szczebla. To bardzo uniwersalna klasa pojazdów oferowana w wynajmie krótkoterminowym.

Auta o większych możliwościach
Klienci korzystają także z wynajmu samochodów dostawczych (zarówno lekkich, jak i furgonów do 3,5 t). W ubiegłym roku odnotowaliśmy spadek zainteresowania segmentem aut dostawczych wynikający ze spowolnienia gospodarczego. W bieżącym roku znów jednak zauważamy widoczny wzrost ilości zapytań i wynajmów.
Kolejnym, bardzo ciekawym segmentem wynajmu są pojazdy z napędem na 4 koła. Długa i ciężka zima spowodowała, że zainteresowanie pojazdami z segmentu SUV znacznie wzrosło.
Dla rozwoju branży wynajmu bardzo ważne jest zapewnienie dostępności usługi dla klientów. W praktyce oznacza to, że największe szanse na rozwój mają te firmy, które zapewnią klientom sieciową obsługę. Oddziały na terenie całego kraju pokrywają zapotrzebowanie na obsługę, logistykę, a także gwarantują jednolity standard oferowanej usługi i obsługi.
Autor jest kierownikiem Rent a Car w wypożyczalni Express