Marże znowu skoczyły

Marzec przyniósł głównie niekorzystne zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. Dla osób, które zadłużyły się na nieruchomości w euro pod koniec ubiegłego roku, okazał się jednak bardzo pomyślny.

W przypadku kredytów w złotych najbardziej podwyższył swoją marżę Alior Bank – z 1,8 proc. do 2,1 proc. To nie pierwsza taka zmiana w tym banku. W ciągu ostatnich 6 miesięcy Alior podwyższył marże łącznie aż o 1,2 p.p. (z 0,9 proc. do 2,1 proc.). Jego oferta z jednej z najtańszych na rynku stała się więc jedną z najdroższych.
W przypadku kredytów w euro podobnych lub jeszcze poważniejszych zmian było znacznie więcej. Tylko w minionym miesiącu Polbank podniósł marże tego rodzaju kredytów o 1,5 p.p. Podobnie postąpiły też BZ WBK (podwyżka o 1,15 p.p.) i Bank Nordea (o 1 p.p.). W rezultacie obecnie kredyt w euro z marżą poniżej 3 proc. można uzyskać już tylko w Deutsche Banku. Trzeba jednak dodać, że warunkiem koniecznym jest uzyskiwanie dochodów wynoszących przynajmniej

12 tys. zł netto miesięcznie.
Powody do zadowolenia mają natomiast ci, którzy zaciągnęli kredyty w euro pod koniec ubiegłego roku. Z jednej strony korzystają oni na umocnieniu złotego. W grudniu ubiegłego roku kurs euro wynosił bowiem ok. 4,5 zł, a obecnie ok. 4,15 zł. Z drugiej strony, zyskują dzięki spadkowi oprocentowania. W ciągu minionych pięciu miesięcy stawka EURIBOR 3M spadła już bowiem o 0,8 p.p.

Autor jest analitykiem Expander Advisors Sp. z o.o.

gallery

Avatar

Jarosław Sadowski

główny analityk firmy Expander