Mateusz Morawiecki szefem NBP w 2016 r.

Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju w rządzie Beaty Szydło, a wcześniej prezes zarządu Banku Zachodniego WBK oraz członek Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, zostanie nowym szefem Narodowego Banku Polskiego – dowiedziała się  „Gazeta Finansowa”, ze źródeł zbliżonych do rządu i polityków PiS.

Prezesura NBP jednym z warunków, jakie Morawiecki postawił rządzącemu Prawu i Sprawiedliwości w zamian za wejście do rządu i objęcia teki ministra. Jako prezes Banku Zachodniego WBK jego miesięczne zarobki wynosiły 3,6 mln zł rocznie (300 tys. miesięcznie). Będąc ministrem jego miesięczne wynagrodzenie wynosi już tylko 12,5 tys. zł.

Objęcie przez prezesa BZ WBK stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju dla rynków finansowych było sygnałem, że nowa władza jest obliczalna i nie zamierza robić niebezpiecznych rewolucji w gospodarce. 

Kadencja obecnego szefa – Marka Belki kończy się w połowie 2016 r.

Mateusz Morawiecki ma 47 lat, ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Hamburgu oraz uzyskał MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 1998 r. związany z Bankiem Zachodnim, w którym najpierw był doradcą prezesa zarządu a następnie dyrektorem, członkiem zarządu a od 8 lat prezesem zarządu. W 2010 r. został członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Od 16 listopada br. wicepremier i minister rozwoju w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jest synem Kornela Morawieckiego, marszałka seniora w Sejmie bieżącej kadencji, założyciela „Solidarności Walczącej”, sam również działał w opozycji antykomunistycznej m.in. organizacji ojca, a później w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Fot: Wikipedia

——