Na czym zależy współczesnemu turyście?

Jak pokazują statystyki GUS, obecnie mamy do czynienia z ciekawym trendem polegającym na wybieraniu przez polskich turystów noclegów w skategoryzowanych obiektach hotelowych zamiast w pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Pokazuje to, że wymagania i oczekiwania rodzimego turysty rosną.


Wiąże się to zapewne z coraz większą zasobnością portfela i częstszymi wyjazdami zagranicznymi, gdzie standard obiektów jest zazwyczaj wysoki. Na przestrzeni czasu zmieniają się także kryteria wyboru, które biorą pod uwagę podróżujący Polacy. Do niedawna liczyła się głównie cena. Pokazują to wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2012 r. przez Instytut Badań Rynkowych.

Natomiast z badań przeprowadzonych wiosną tego roku przez serwis eholiday.pl wynika, że najważniejszym kryterium wyboru noclegu jest dostępność bezpłatnego internetu. W następnej kolejności znajduje się dostęp do basenu, parkingu i sauny. Istotne jest także wyżywienie (śniadanie w cenie pokoju) oraz akceptacja zwierząt domowych. Najmniejszy wpływ na decyzje o wyborze miejsca noclegu mają: dostęp do prasy codziennej, sejf w pokoju, możliwość skorzystania z ksero i faxu, a także możliwość zlecenia prasowania. Podsumowując, można powiedzieć, że cena nadal jest ważnym kryterium, ale dla Polaków coraz ważniejsza staje się wygoda i komfort.

Natomiast z doświadczeń naszych hoteli wynika, że goście zwracają także uwagę na dogodny dojazd do obiektu, jego położenie, design, jakość serwowanych przez hotelowe restauracje dań oraz dodatkową infrastrukturę, jak na przykład zaplecze spa & wellness czy strefa zabaw dla dzieci lub aquapark. Dla podróżujących Polaków coraz ważniejsza staje się także rozrywka, animacje dla dzieci, dodatkowe atrakcje i możliwość aktywnego spędzania czasu. Warto także pamiętać, że coraz istotniejszy wpływ na wybór noclegu mają opinie i rekomendacje dostępne w internecie – w serwisach typu Trip Advisor czy w mediach społecznościach. Stąd dla hotelarzy bardzo istotne jest monitorowanie tego, co mówi się o nich w sieci i odpowiednie reagowanie.

Tomasz Pawłowski, prezes zarządu Condohotels Management Sp. z o.o.

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN