Podróże służbowe: krócej, ale bardziej ekskluzywnie

Służbowy wyjazd może być niezapomnianą przygodą. Jednak aby tak się stało, trzeba sobie odpowiedzieć na parę pytań – na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego hotelu, jakie trendy panują w branży oraz czego oczekujemy od wyjazdu.

Choć kryzys gospodarczy z 2008 r. mocno zweryfikował podejście firm do służbowych eventów, wiele wskazuje na to, że sytuacja na rynku korporacyjnym systematycznie się poprawia. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosła konkurencja, przybyło 300 nowych obiektów, ceny spadły średnio o kilkanaście procent, ale wzrosła frekwencja. Nadal największy odsetek podróży służbowych odbywa się na terenie Polski. Wskazuje na to zarówno liczba lotów, jak i rezerwacji hotelowych. Średni wydatek za nocleg na osobę waha się w granicach 200–350 zł.

Nowe trendy

W branży pojawią się też nowe trendy. Analizowana jest zasadność każdego wyjazdu, jak również wszelkie alternatywy dla delegacji. Uczestnicy są starannie dobierani, a podróże krótsze. Organizatorzy oczekują wysokiej jakości usług oraz międzynarodowych standardów za niewygórowaną cenę, dotyczy to zarówno usług hotelowych, jak i transportu.

Cztery gwiazdki i ciekawe otoczenie

Głównymi kryteriami wyboru hoteli dla większych grup jest lokalizacja i interesujące otoczenie. Dostrzegamy rosnące zainteresowanie klientów biznesowych nowymi kompleksami w polskich kurortach zimowych. Firmy chętnie korzystają z obiektów czterogwiazdkowych z odpowiednim zapleczem gastronomicznym, konferencyjnym, strzeżonym parkingiem czy dostępem do Internetu.

Planowanie wyjazdu

Wiele korporacji nauczyło się już zarządzać podróżami służbowymi i efektywnie planować koszty. Mają do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych narzędzi ułatwiających ten proces, jak również podmiotów doradczych. Część firm organizuje wyjazdy we własnym zakresie niekoniecznie ze względu na oszczędność czasową czy minimalizację kosztów. Robi to, wychodząc z założenia, że oferta będzie wówczas bardziej spersonalizowana, mniej masowa dzięki osobistemu kontaktowi z drugą stroną.

Dominika Krysztow, dyrektor projektu w hotelu Czarny Potok Resort & SPA w Krynicy Zdrój

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN