Polska i Bangladesz na drodze do umocnienia bilateralnych relacji

Polska wyraziła wstępne zainteresowanie inwestycjami w różne sektory przemysłu w Bangladeszu. Wśród potencjalnych branż wymienia się przemysł przetwórczy, energetykę, przemysł spożywczy czy górnictwo.

Tomasz Łukaszuk, który jest polskim ambasadorem w New Delhi i jednocześnie najwyższym przedstawicielem naszego państwa w Bangladeszu, stwierdził, że spotkał się w ostatnim tygodniu z premierem Sheikh Hasina w jej rezydencji Ganabhaban, gdzie razem rozmawiali na temat umocnienia dwustronnych relacji pomiędzy Polską i Bangladeszem. Po spotkaniu zorganizowano również briefing prasowy dla zainteresowanych dziennikarzy. Łukaszuk powiedział, że szczególne zainteresowanie ze strony polskich przedsiębiorców wzbudza przemysł spożywczy i przemysł rolny, skupiający się na produkcji warzyw i owoców. Oba te gałęzie gospodarki są jednymi z najprężniej rozwijających się w Bangladeszu, a w szczególności należy wymienić produkcję mango i ananasów.

Sheikh Hasina starała się przekonać ambasadora, że Polska mogłaby importować z Bangladeszu takie dobra jak skóry i produkty skórzane, jutę, jej pochodne, ceramikę oraz produkty farmaceutyczne. Premier Bangladeszu zwróciła też uwagę na przemysł rybny i ich przetwórstwo. Szansę na rozwój stosunków gospodarczych Hasina widzi przede wszystkim w stworzeniu przyjaznych dla środowiska biznesowego warunków inwestycyjnych przez swój kraj oraz w determinacji i ciężkiej pracy ludności Bangladeszu, której praca stoi na wysokim poziomie, a jej koszty nie są tak duże jak w przypadku pracowników z innych państw regionu. Tomasz Łukaszuk zwrócił uwagę, że już w chwili obecnej Bangladesz jest jednym z większych eksporterów odzieży do Polski. Wartość tego eksportu szacuje się na ok. 800 mln dolarów.

Polski dyplomata podczas spotkania wyraził również uznanie dla rządu Bangladeszu za jego przywództwo i inicjatywę w związku z różnego rodzaju globalnymi inicjatywmi i akcjami dotyczącymi między innymi kwestii środowiskowych i klimatycznych. Pochwalił też premier za dynamiczne i wizjonerskie działania związane z wprowadzeniem w życie Milenijnych Celów Rozwoju, wyrażającymi się poprzez zrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn czy utrzymywanie stabilnego, zrównoważonego wzrostu przez gospodarkę Bangladeszu. Łukaszuk podziękował również za ponowne otwarcie bangladeskiej misji w Warszawie, dzięki czemu dalsza współpraca pomiędzy państwami powinna być znacznie prostsza i bardziej perspektywiczna. W odpowiedzi premier zwróciła uwagę na istotę związków jej państwa z Polską, która jest obecna w Bangladeszu od 1971 roku, czyli od czasu tzw. Wojny Wyzwoleńczej. Wtedy też polskie władzy nie bały się udzielić poparcia ludziom walczącym o wolność jej kraju.

Źródło: BSS News