Polska posiada biurowy potencjał

Polska dzięki fantastycznemu rozwojowi gospodarki może cieszyć się także z rozwoju sektora wynajmu nieruchomości. Panujące w nim trendy są kształtowane przez zmiany w strukturze zatrudnienia. Mamy potencjał, który dostrzegają kontrahenci z tak odległych części świata, jak Azja.

Z Hadleyem Deanem – CEO Compass Offices, EMEA, rozmawiała Agnieszka Markowska

Dlaczego Wasza firma wybrała Polskę jako kierunek inwestycyjny?

Mamy ponad 70 lokalizacji w Azji. Szukaliśmy dogodnego terenu pod inwestycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Miało to być miejsce z perspektywą nie na 2-3 lata, ale na najbliższe dwadzieścia. A wasz kraj ma duży potencjał związany z rynkiem wynajmu biur.

Jak definiuje Pan ten potencjał?

Od 2008 r. obserwujemy fantastyczny rozwój polskiej gospodarki, która prześcignęła inne kraje ze swojego regionu. Zmieniło się otoczenie biznesowe, coraz bardziej sprzyja ono zagranicznym inwestorom. Polskie przedsiębiorstwa dynamicznie się rozwijają, przez co stały się atrakcyjnym partnerem biznesowym. Część z nich swój model działania opiera na rozwiązaniach outsourcingowych. Powstaje też coraz więcej start-upów.

Który z wymienionych atutów Polski warto wykorzystać?

Widzimy, że rośnie potrzeba na usługi z sektora biur serwisowanych. Rozwija się też administracja, HR, IT, consulting. W USA obecnie 34 proc. populacji w wieku produkcyjnym korzysta z samozatrudnienia. Nasi rodzice mieli jedną i tę samą pracę do końca życia, a nasze pokolenie – a tak będzie też z pokoleniami Y i Z – podejmuje bardziej śmiałe decyzje zawodowe, dzięki czemu pełniej wykorzystuje swój potencjał. Taka sama tendencja zaczęła się właśnie ujawniać w Polsce.

Pańskie prognozy dla polskiego rynku nieruchomości na najbliższe lata?

W Polsce przybywa biur. Budynek, który stoi za nami będzie ukończony za rok, ale już zarezerwowano w nim 72 proc. powierzchni. To dobra prognoza dla naszego sektora. Sukces osiągną w nim firmy, które będą się mogły poszczycić najlepszą ofertą i to one pozostaną na rynku przez najbliższe 10 lat. Później nastąpi wymiana kadry, dzięki czemu rozwijać się będą zarówno firmy, jak i sami ludzie.

Hadley Dean

Od 2001 r. Hadley Dean był Dyrektorem Zarządzajacym Colliers International Poland oraz partnerem zarządzającym na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W czasie jego kadencji Colliers International otrzymał kluczową nagrodę w sektorze nieruchomości – CEEQA – w roku 2004 oraz w latach 2009-2014. Jest członkiem Young Presidents Organisation.

W Compass Offices koncentruje się na otwarciu 80 centrów biurowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w ciągu najbliższych 3 lat.

——————-