Wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy” nagrany przez minister Kudrycką

Michał M. Lisiecki, prezes i główny udziałowiec Platformy Mediowej Point Group (PMPG – do której należą tygodniki opinii „Wprost” i „Do Rzeczy”), został nagrany 1 lutego br. przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarę Kudrycką – ustaliła „Gazeta Finansowa”. Do spotkań doszło na prośbę Lisieckiego (pierwsze miało miejsce 4 stycznia).

Spotkania dotyczyły kończącej się w 2013 r. współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) z powiązaną z PMPG międzynarodową platformą promocji osiągnięć nauki Index Copernicus International. – Prezes Michał Lisiecki nie oferował bezpośrednio pani Minister usług firm zajmujących się public relations, obsługą wydarzeń czy marketingiem. Nie w pełni jednoznaczne wypowiedzi podczas pierwszego spotkania spowodowały, że następne zostało za wiedzą i zgodą wszystkich uczestników zarejestrowane informuje Kamil Melcer, rzecznik prasowy MNiSW.

Jak poinformował nas rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, firma Index Copernicus International w związku z rozstrzygnięciem konkursu na wybór partnerów do realizacji projektu systemowego „Stworzenie systemu informacji o szkolnictwie wyższym”, otrzymała od MNiSW kwotę w wysokości 2 996 235 zł.

W ubiegłym tygodniu „Gazeta Finansowa” ujawniła, że zarząd Polskich Kolei Państwowych zawiadomił 17 maja CBA o działalności Michała Lisieckiego. Jak ustaliliśmy, powodem złożenia zawiadomienia było oferowanie przez wydawcę „Wprost” i „Do Rzeczy” działań promocyjnych za 1,7 mln zł w zamian za pozytywne materiały w mediach należących do PMPG. Ofertę poprzedziły pozytywne publikacje we „Wprost” na temat działań PKP.

Więcej w „Gazecie Finansowej”

 

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN