Są już nowe kontrakty na waluty

Do obrotu na GPW wprowadzone zostały dwie nowe klasy kontraktów terminowych: na kurs funta brytyjskiego (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF). Od tej pory na GPW notowane są cztery klasy kontraktów terminowych na waluty – na kursy USD, EUR, GBP i CHF.


Giełdowe kontrakty terminowe na waluty od początku 2008 r. stają się coraz bardziej popularnym instrumentem finansowym wśród inwestorów. Od początku roku wolumen obrotów wzrósł, w porównaniu do 2007 r. już ponad dziesięciokrotnie i do końca września wyniósł około 72 tys. kontraktów (w 2007 r. – 6,1 tys. kontraktów). Rekordowa pod względem obrotów była sesja 12.09.2008 r., kiedy zanotowano wolumen w wysokości 1 906 kontraktów. W podobnym stopniu rośnie liczba aktywnych inwestorów na tym rynku oraz liczba otwartych pozycji.

Konstrukcja kontraktów terminowych na kursy funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego jest analogiczna do notowanych kontraktów walutowych na USD i EUR. Wielkość kontraktów to 10?000 waluty bazowej (odpowiednio GBP lub CHF), kontrakty notowane są w polskich złotych za 100 funtów brytyjskich lub franków szwajcarskich. Ostatecznym kursem rozliczeniowym jest kurs średni NBP dla GBP i CHF z dnia wygasania kontraktów. Kontrakty walutowe notowanie są w systemie notowań ciągłych, w godzinach 8.30 – 16.30.