Społeczne 7 procent

Mimo nacisku Austrii przewodzącej obecnie Unii Europejskiej oraz większości krajów członkowskich UE Polska obroniła 7-procentowy VAT na nowo budowane mieszkania. Na porozumienie w tej sprawie ostatecznie wyraziła zgodę Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów.

Twarde stanowisko Polski w sprawie pozostawienia obecnej stawki VAT na sprzedaż mieszkań sugerował jeszcze w grudniu ub.r. minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, odpowiadając na pytanie GF. Rzeczniczka unijnego komisarza ds. podatków Maria Asimakopulu powiedziała PAP, że Polska, Austria i Komisja Europejska podpisały w Wiedniu memorandum, które rozwiewa wątpliwości Polski co do zakresu stosowania obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania. Są tam wszystkie wyjaśnienia, których Polska oczekiwała. Dzięki temu możliwe było zawarcie ostatecznego porozumienia – powiedziała. Chodzi o to, że kiedy z końcem 2007 r. upłynie zapisany w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, Polska będzie mogła nadal stosować obniżony VAT – czyli 7 proc. – w mieszkalnictwie, dzięki wprowadzeniu szerokiej definicji „budownictwa społecznego”. Niższe stawki na takie budownictwo obowiązują w UE bezterminowo i dotyczą wszystkich krajów członkowskich. By zaspokoić polskie postulaty niższej stawki na mieszkania, komisarz proponował w liście m.in.: uznanie za „społeczne” wszystkich bloków wielorodzinnych albo wszystkich mieszkań i domów, jeśli koszt budowy nie przekracza 100 tys. euro. Terminem budownictwo „społeczne” nie byłyby więc objęte mieszkania droższe i domy jednorodzinne.


KOMENTARZE:

Zyta Gilowska, wicepremier, minister finansów

Strona polska otrzymała stosowne gwarancje i mogła zgodzić się na kompromis w sprawie pozostawienia 7 procent VAT na mieszkania.

Jarosław Szanajca, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Zarząd PZFD z dużą satysfakcją przyjmuje stanowczą postawę polskiego rządu i traktowanie budownictwa mieszkaniowego jako priorytetowego problemu społecznego w Polsce. Dobra kondycja mieszkalnictwa w Polsce stanowi także żywotny społeczny interes całej Unii Europejskiej.