Szybkie pieniądze na wakacje

Banki oferują przynajmniej kilka różnych opcji na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Warto dopasować je do swoich potrzeb. Jednym z najprostszych rozwiązań na szybkie, dodatkowe pieniądze jest pożyczka gotówkowa. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego wybierając produkt dla siebie, warto porównać nie tylko wysokość prowizji czy oprocentowania, lecz także zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści.

Podstawowym parametrem oceny pożyczki jest oczywiście jej cena – czyli oprocentowanie naliczane przez bank. To jednak nie wszystko. Dbając o własne interesy, dobrze jest jednak sprawdzić wszystkie parametry oferty. Istotną cechą jest możliwość wcześniejszej spłaty i ewentualny koszt przeprowadzenia takiej operacji. Warto o tym pomyśleć na samym początku, ponieważ w przyszłości niespodziewany zastrzyk gotówki może zakończyć naszą przygodę z pożyczką o wiele wcześniej, niż zakładaliśmy. Istotne jest też, aby dokładnie przyjrzeć się przynajmniej kilku konkurencyjnym bankom. Latem zwykle przybywa specjalnych, promocyjnych ofert, banki obniżają oprocentowanie, dokładają dodatkowe bonusy. Walka o rynek po prostu z roku na rok zaostrza się, co finalnie korzystne jest dla klienta.

Korzystna pożyczka

Pożyczka w koncie czy odnawialna linia kredytowa (w zależności od banku stosowane jest różne nazewnictwo) jest rozwiązaniem długofalowym, pozwalającym zadłużać się od ręki i to bez żadnych formalności. Wysokość pożyczki w koncie, czyli kwota do jakiej możemy się zadłużać, zależy przede wszystkim od wysokości wpływów na konto i okresu posiadania rachunku. Charakterystyczną cechą kredytu odnawialnego jest możliwość wielokrotnego wykorzystywania puli pieniędzy przyznanej przez bank, oczywiście w ramach przyznanego limitu. Kolejnym atutem są koszty. Za prawo do tej pożyczki trzeba zapłacić tylko raz w roku – prowizja to niewielki odsetek przyznanej kwoty, np. 1 proc., ale nie mniej niż 30 zł.

Jeżeli nie zadłużamy się, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – odsetki naliczane są bowiem tylko i wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu. Limit w koncie daje jeszcze jeden komfort. Zadłużenia nie trzeba regulować w ściśle określonym czasie. Jeżeli nie przekraczamy przyznanej kwoty i utrzymujemy regularne wpływy na konto, spłatę można rozłożyć na wiele miesięcy, łagodząc w ten sposób koszt grudniowych wydatków. Rolę podobną do linii kredytowej spełnia debet lub limit debetowy oferowany również w ramach konta. Tu jednak przyznawana przez bank kwota jest zazwyczaj o wiele niższa i musi być spłacona w określonym i z góry ustalonym czasie – w ciągu miesiąca. Korzystając z tego rozwiązania, nie mamy więc możliwości przebywania „na minusie” przez dłuższy czas, jak może to mieć miejsce w przypadku kredytu odnawialnego.

Kredyt na karcie

Rozwiązaniem wartym przemyślenia jest także karta kredytowa – idealne narzędzie do płatności w sklepach czy na portalach aukcyjnych. To alternatywa szczególnie atrakcyjna zwłaszcza dla tych osób, które zaciągając kredyt, pamiętają o spłaceniu go w tzw. okresie bezodsetkowym. Banki samodzielnie ustalają długość nieoprocentowanego terminu, który przekracza nawet 50 dni. Jeśli już decydujemy się na kredyt z rachunku karty, pamiętajmy, że jego oprocentowanie jest zwykle wyższe niż w przypadku linii odnawialnej w rachunku osobistym. Nie zapominajmy też, że karta kredytowa z założenia służy do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, a nie do wypłaty środków. Oczywiście zastosowanie „kredytówki” w bankomacie w pełni umożliwia podjęcie gotówki, jednak taka transakcja oznacza natychmiastowe skorzystanie z kredytu na karcie – okres bezodsetkowy nie ma wówczas zastosowania.

Autor jest dyrektorem departamentu produktów detalicznych w BOŚ Banku

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN