Zamiast importu produkcja ferrostopów na Uralu

Na Uralu zostanie zbudowana fabryka ferrostopów mająca zastąpić zagraniczną produkcję. Projekt, który zakłada zastąpienie importowanego manganu i innych stopów z Chin, Wielkiej Brytanii oraz z Polski, ma kosztować 600 miliardów rubli. Powstanie on w specjalnej strefie ekonomicznej – „Dolinie Tytanowej” w Okręgu swierdłowskim w przeciągu najbliższych pięciu lat. Plan noszący nazwę „Inferkom-Ural” został już zaakceptowany przez grupę ekspertów określonych stref ekonomicznych i będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu rady przy Ministerstwie Finansów i Rozwoju FR. Projekt został pomyślany jako mający zastępować importowane produkty od takich firm jak: The Hongxin Group z Chin, Westbrook z Wielkiej Brytanii oraz Stalmag z Polski.

„Inferkom-Ural” zakłada, że wartość rodzimej produkcji manganu będzie tańsza o 25% od średniej ceny rynkowej, a ferrostopu o 6%. Do 2020 roku firma zamierza zagospodarować do 15% zapotrzebowania rynkowego.

„Inferkom-Ural” rozpoczął także negocjacje dotyczące współpracy z największymi rosyjskimi i zagranicznymi firmami takimi jak: „Siewerstal”, „Mechel”, „Metaloinvest”, „Trafigura”, „Matsiu”, „TissenKrup” i „Glencore”. Początek budowy zaplanowano na drugi kwartał 2015 roku, a rozpoczęcie produkcji na styczeń 2018 roku.

Źródło: ИТАР-ТАСС