Chore oczy resortu

Czy wiceszef mazowieckiego NFZ został wyrzucony z pracy, bo próbował zawiadomić organa ścigania o wielkiej aferze korupcyjnej z udziałem wiceministra zdrowia?

W poniedziałek, 5 maja 2014 r., Mirosław Jeleniewski – wicedyrektor do spraw medycznych mazowieckiego oddziału NFZ – został zwolniony z pracy. Oficjalnym powodem wypowiedzenia umowy była „utrata zaufania do pracownika”. Jak ustaliliśmy, to pierwszy taki powód podany przez NFZ w uzasadnieniu zwolnienia osoby na tym stanowisku…

31 grudnia 2013 r. dyrektor NFZ Adam Twarowski podpisał decyzję przyznającą Sensor Cliniq 13,6 mln zł kontraktu na rok 2014. Zaskakujące jest to, że zrobił to 11 dni po tym, jak umowa już wygasła i wbrew opiniom pracowników MOW NFZ. Ostatecznie placówka pieniądze otrzymała. Podpisano także decyzję zmniejszającą finansowanie dla szpitali powiatowych w Ostrołęce i w Grójcu oraz ograniczono finansowanie stacji dializ, programów chemioterapii i innych. Czyżby po to, aby znaleźć pieniądze dla kliniki? Tak czy inaczej, Sensor Cliniq, która powinna była stracić kontrakt z NFZ, dostała więcej pieniędzy. Co ciekawe: wcześniej wiceminister zdrowia Sławomir Neumann kierował do Narodowego Funduszu Zdrowia pisma, w których strofował urzędników NFZ za opieszałość w podejmowaniu decyzji wobec Sensor Cliniq. A więc wobec podmiotu, który – jak wykazała kontrola NFZ (podlegającego Neumannowi) – naruszył prawo.

Więcej w kolejnym wydaniu „Gazety Finansowej”

www.gf24.pl