Nowe technologie wspierają pracę kuriera

Nowoczesne rozwiązania IT odgrywają w pracy kurierów coraz większą rolę. Sektor przesyłek kurierskich już jakiś czas temu zdał sobie sprawę z potrzeby wsparcia biznesu nowoczesnymi technologiami.
Rozwiązania informatyczne, które usprawniają zarządzanie informacjami dotyczącymi przesyłek – począwszy od magazynu aż po dostarczanie ich do klientów – pozwalają zoptymalizować procesy biznesowe i tym samym zaoszczędzić pokaźne kwoty. Oszczędności osiągane mogą być w wyniku eliminowaniu papierowych obiegów dokumentów, ograniczaniu liczby pomyłek oraz skracania czasu trwania procesów logistycznych. Ma to wpływ na polepszenie zarówno jakości świadczonych usług, jak i podniesienie rentowności przedsiębiorstwa.

Komputery mobilne
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem stosowanym przez kurierów jest komputer mobilny klasy korporacyjnej. Jest on połączeniem skanera kodów kreskowych 1D i 2D (opcjonalnie również czytnika RFID), telefonu komórkowego i komputera. Komputery mobilne umożliwiają elektroniczne rejestrowanie podpisów i skanowanie kodów kreskowych znajdujących się na doręczanych przesyłkach, a następnie wysyłanie tych informacji w czasie rzeczywistym do systemów przedsiębiorstwa. Rozwiązanie takie pozwala natychmiast potwierdzić każde doręczenie i to w momencie, w którym ono następuje. To z kolei umożliwia skrócenie okresu fakturowania z kilku dni do kilku godzin, ponieważ użytkownicy nie muszą już wprowadzać do komputera papierowego formularza niezbędnego do wystawienia faktury. Komputery mobilne umożliwiają również łatwe udokumentowanie uszkodzonych przesyłek, poprzez
wykonywanie im zdjęć.

Natychmiastowa reakcja
Błyskawiczna wymiana informacji dotyczących przesyłek z centralą, to nie jedyna zaleta. Urządzenia z wbudowanymi modułami nawigacji GPS pozwalają bowiem kierowcom lub dostawcom na uzyskanie niezbędnych danych tras. Ponadto, zarządzający flotą widzą położenie wszystkich pojazdów, zyskując tym samym informacje, pozwalające na precyzyjne i dynamiczne określanie lub modyfikowanie trasy. Oznacza to możliwość błyskawicznego reagowania na przychodzące od klientów zamówienia. Dzięki technologii GPS dyspozytorzy na bieżąco otrzymują informacje na temat tego, który kurier znajduje się najbliżej punktu odbioru, a następnie przydzielają mu zlecenie. Jeżeli kierowcy pomylą trasę lub utkną w korku, to podawane na bieżąco wskazówki i informacje o ruchu drogowym bardzo ułatwiają szybki powrót na właściwą drogę – dyspozytorzy, obserwujący ruch pojazdów firmowych w czasie rzeczywistym, mogą szybko reagować na niespodziewane zdarzenia i wytyczać nowe trasy, objazdy albo koordynować trasy samochodów tak, aby uwzględniały nowe punkty dostawy lub odbioru.

Autor jest starszym inżynierem wsparcia sprzedaży w firmie Motorola Solutions

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN