Rośnie popularność mniejszych lokali

We Wrocławiu zauważalny jest aktualnie spadek cen nabywanych nieruchomości w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Nie są to jednak znaczące spadki, a raczej drobne korekty sięgające 2–3 proc. Już pod koniec IV kw. 2013 r. ceny ustabilizowały się i nie należy spodziewać się znaczących zmian w najbliższym czasie.

Mieszkańcy Wrocławia kupują coraz mniejsze lokale. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie mieszkania dwupokojowe. Lokalizacje najtańsze znajdują się głównie w części północnej Wrocławia: Psie Pole, Zakrzów (znaczna odległość od centrum, brak miejsc użyteczności publicznej i rozrywkowej), jak również we wschodniej części, w dzielnicach Brochów, Księże Wielkie (wciąż brak dobrej komunikacji z pozostałą częścią miasta, stara struktura budynków).

Ile zapłacimy?

Najdrożej jest na Starym Mieście oraz w dzielnicach: Krzyki, Ołtaszyn, Partynice, Borek. Na południu Wrocławia inwestycji jest znacznie więcej niż w Śródmieściu, ale zainteresowanie tą lokalizacją wciąż nie maleje. Ceny we Wrocławiu są mocno zróżnicowane i trudno podać średnie dla poszczególnych części miasta bez odniesienia się do konkretnych metraży. Na północy stolicy Dolnego Śląska ceny zaczynają się od 4 000 zł za m2, w Centrum koszt metra kwadratowego kształtuje się w granicach 6 400–6900 zł za m2, na południu 5 500 – 6 500 zł za m2, natomiast na Zachodzie 5 200 – 6 500 zł za m2.

Średnia cena ofertowa we Wrocławiu wynosi aktualnie ok. 5 800 zł. Chociaż nie jest to dobry wskaźnik ze względu na dość dużą rozpiętość cen maksymalnych i minimalnych na rynku pierwotnym. Dla bardziej dokładnych danych należałoby przyjąć średnią ważoną bądź medianę. W 2012 r. wrocławianie kupowali lokale średnio za ok. 300 tys. zł. Obecnie wartość średniej transakcji to 265 tys. zł.

Mniejszy metraż, więcej pokoi

Niższe kwoty transakcji skutkują zainteresowaniem nabywców coraz mniejszymi metrażami. W 2012 r. średni metraż kupowanych lokali wyniósł ok. 55 m2, a w 2013 r. ok. 53 m2. Pod względem metrażu lokali nabywanych Wrocław znajduje się w połowie rankingu największych miast Polski. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, które średnio są droższe o ok. 200 zł/m2 od mieszkań większych. Coraz trwalszą tendencją jest wzrost sprzedaży kawalerek, które, co prawda, znajdują się na trzecim miejscu (dwupokojowe – ok. 40 proc., trzypokojowe ok. 30 proc., kawalerki ok. 15 proc.), jednak zapotrzebowanie na nie systematycznie wzrasta. Obserwujemy również wzrost sprzedaży mieszkań o mniejszym metrażu, ale z większą liczbą pokoi. Dwu- i trzypokojowe mieszkania o metrażu od 40 m2 nie powinny już nikogo dziwić. Strukturą zbliżamy się do rozwiązań z lat 70. – czyli popularnych M3.

Autor jest dyrektorem Centrum Nieruchomości Komercyjnych Verso Nieruchomości Sp. z o.o.

Kordian Kuczma

Kordian Kuczma

doktor nauk politycznych PAN